OBRÓBKI BLACHARSKIE

[zobacz cenniki i sposób wyliczania powierzchni obróbek blacharskich ]

Obróbki blacharskie to szczególny element izolacji dachu, chroniący go przed niszczącym działaniem wód opadowych. Stałe zalewanie ścian szczytowych budynku przy źle wykonanych obróbkach oraz przecieki w wyniku nieszczelności na złączach obróbek powodują zawilgocenie murów i stropów. Spływająca woda wnika w zakamarki i szczeliny, jakie napotka na swej drodze i sprawia, że zalewane mury nigdy nie wyschną. Wilgoć sprzyja zagrzybieniu i zniszczeniu konstrukcji murów, utracie ich własności termoizolacyjnych, a w warunkach jesienno - zimowych (cykle zamarzania i odmarzania) dodatkowo powoduje przemarzanie i rozsadzanie konstrukcji.
Wyeliminowanie ryzyka stałego zawilgocenia należy do zadań projektanta, dekarza i blacharza. Warto pamiętać, że szkody wynikające z braku obróbek są często mniejsze w porównaniu z tymi, jakie mogą być skutkiem złych obróbek – dostająca się pod taką obróbkę woda ma utrudnione parowanie, a więc dłużej zalega. Prace przygotowawcze (wycięcie blach, zagięcie rąbków itp.) muszą być wykonane solidnie. Blachy łączy się ze sobą na zakłady (czyli na rąbki, zwoje i listwy), na wkręty, nity oraz za pomocą lutowania ,oraz coraz częściej za pomocą kleju. Każdy element musi być idealnie dopasowany. Miejsce usytuowania obróbki wymaga szczegółowych pomiarów. Na ich podstawie w warsztacie wykonuje się poszczególne elementy, które później dostarcza się na budowę i instaluje na dachu. Ważny jest każdy styk, przez który woda może przedostawać się w głąb struktury dachu .


Zarówno elementy mocujące jak i obróbki, muszą być wykonane z tego samego materiału, między innymi po to, żeby „starzały” się w tym samym tempie. Barwę i fakturę obróbki powinno się dopasować także do wyglądu pokrycia dachu.

NAJCZĘŚCIEJ STOSOWANY MATERIAŁ NA OBRÓBKI BLACHARSKIE:

Blacha stalowa - ocynkowana.
Najtańszy materiał do obróbki blacharskiej, dlatego jest wykorzystywany najczęściej. Elementy wykonane z takiej blachy wymagają konserwacji i wskazane jest malowane ich. Trwałość blachy ocynkowanej w zależności od konserwacji i warunków atmosferycznych określana jest około 20 do 30 lat.
Blacha tytan-cynkowa.
Jest to blacha odporna na uszkodzenia mechaniczne. Zwiększenie wytrzymałości na uszkodzenia uzyskuje się poprzez dodanie do składu blachy ocynkowanej niewielkiej domieszki tytanu. Elementy wykonane z blachy tytan-cynk są o wiele trwalsze od wykonanych z blachy ocynkowanej. Szara patyna (warstwa tlenku cynku), która pokrywa blachę w miarę upływu czasu dodatkowo zabezpiecza przed działaniem warunków atmosferycznych. Trwałość blachy tytan-cynkowej wynosi około 60 do 100 lat.
Blacha miedziana.
Elementy blacharskie wykonane z blachy miedzianej przewyższają pod względem parametrów technicznych wszystkie inne materiały. Patyna turkusowo-zielonkawa, która pokrywa blachę w miarę upływu czasu jest charakterystyczna dla zabytkowych budynków. Trwałość blachy miedzianej wynosi do 200 lat.
Blacha powlekana.
W ostatnich latach elementy blacharskie najczęściej wykonywane są z blachy ocynkowanej powlekanej polisestrem. Blacha powlekana dostępna jest w różnych kolorach. Warstwa poliestru, która pokrywa blachę ocynkowaną zwiększa znacznie trwałość wykonanych z niej elementów. Dużą zaletą też jest znacznie niższa cena w porównaniu z blachą tytan-cynkową lub miedzianą. Folia zabezpieczająca, którą pokryta jest blacha pozwala chronić przed uszkodzeniami i zarysowaniami, które mogą powstać w czasie transportu lub obróbki blachy.
  NAJBARDZIEJ TYPOWA KOLORYSTYKA BLACH POWLEKANYCH

Posiadany park maszynowy umożliwia nam produkcję profesjonalnych obróbek blacharskich o długości elementów nawet do 3 mb co znacznie ułatwia i przyspiesza montaż oraz obniża jego koszt . Na zamówienie wykonujemy dowolne obróbki blacharskie również z materiału klienta.

PRZYKŁADOWE OBRÓBKI BLACHARSKIE WYKONYWANE PRZEZ NASZĄ FIRMĘ

Okap rynnowy Rynna koszowa Obróbka przyścienna Wiatrownica

Ogniomurek Kalenica Parapet Listwy wykończeniowe
RYNMARK © 2010 - kom. 603 061 668 - e-mail: biuro@rynmark.pl Produkcja witaczy dla gmin, miast i powiatów